Publikumspris for beste europeiske film
Publikumsprisen for beste europeiske film ble tildelt årets beste europeiske film fra 1997 til 2019 , valgt direkte av publikum. [1]
I september 2020 ble prisen kombinert med LUX-prisen (LUX-prisen) for å skape den nye LUX European Audience Film Award . Den første filmen som vant den nye prisen, i 2021 , var Collective av Alexander Nanau .
Vinnere og nominerte
Listen viser hvert års vinner, etterfulgt av filmene som fikk en nominasjon. For hver film er den italienske tittelen, originaltittelen (i parentes) og regissørens navn angitt.
2000
- 2006
- Volver (Volver), regissert avPedro Almodóvar
- Adams epler ( Adams æbler ), regissert av Anders Thomas Jensen
- Elementærpartikler ( Elementarteilchen ), regissert av Oskar Roehler
- L'Enfant - En kjærlighetshistorie ( L'Enfant ), regissert av Jean-Pierre og Luc Dardenne
- Joyeux Noël - En sannhet glemt av historien ( Joyeux Noël ), regissert av Christian Carion
- Pingvinenes marsj ( La marche de l'empereur ), regissert av Luc Jacquet
- Oliver Twist ( Oliver Twist ), regissert av Roman Polański
- Paradise Now ( Paradise Now ), regissert av Hany Abu-Assad
- Pride and Prejudice ( Pride & Prejudice ), regissert av Joe Wright
- Kriminalroman , regissert av Michele Placido
- A Thing Called Happiness ( Štěstí ), regissert av Bohdan Sláma
- Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit ( Wallace & Gromit i The Curse of the Were-Rabbit ), regissert av Steve Box og Nick Park
- 2007
- Det ukjente , regissert avGiuseppe Tornatore
- 2 Days in Paris ( 2 Days in Paris ), regissert av Julie Delpy
- Øst for Bucuresti ( A fost sau na fost? ), Regissert av Corneliu Porumboiu
- Skjebnen til en kriger ( Alatriste ), regissert av Agustín Díaz Yanes
- The Last King of Scotland , regissert av Kevin Macdonald
- La vie en rose ( La Môme ), regissert av Olivier Dahan
- Jeg tjente kongen av England ( Obsluhoval jsem anglického krále ), regissert av Jiří Menzel
- Perfume - Story of a Murderer ( Perfume: The Story of a Murderer ), regissert av Tom Tykwer
- The Queen - The Queen , regissert av Stephen Frears
- Reprise ( Reprise ), regissert av Joachim Trier
- Black Book ( Zwartboek ), regissert av Paul Verhoeven
- 2008
- Harry Potter og Føniksordenen,regissert avDavid Yates
- Arn - The Last Knight ( Arn - Tempelriddaren ), regissert av Peter Flinth
- Atonement , regissert av Joe Wright
- Ben X ( Ben X ), regissert av Nic Balthazar
- Giù al Nord ( Bienvenue chez les Ch'tis ), regissert av Dany Boon
- Ensemble, c'est tout ( Ensemble, c'est tout ), regissert av Claude Berri
- 300 Hours to Fall in Love ( Keinohrhasen ), regissert av Til Schweiger
- Mongol ( Mongol ), regissert av Sergei Bodrov
- Barnehjemmet ( El orfanato ), regissert av Juan Antonio Bayona
- Saturno contro , regissert av Ferzan Özpetek
- L'onda ( Die Welle ), regissert av Dennis Gansel
- Rec ( REC ), regissert av Jaume Balagueró og Paco Plaza
- 2009
- The Millionaire (Slumdog Millionaire), regissert avDanny Boyle
- Coco avant Chanel - Kjærlighet før myten ( Coco avant Chanel ), regissert av Anne Fontaine
- Fly Me to the Moon , regissert av Ben Stassen
- Broken Embraces ( Los abrazos rotos ), regissert av Pedro Almodóvar
- The Baader Meinhof Band ( Der Baader Meinhof Komplex ), regissert av Uli Edel
- Hertuginnen ( Hertuginnen ), regissert av Saul Dibb
- Let Me In ( Låt den Rätte Komma In ), regissert av Tomas Alfredson
- Midt i august lunsj , regissert av Gianni Di Gregorio
- Transporter 3 ( Transporter 3 ), regissert av Olivier Megaton
- Men Who Hate Women ( Män som hatar kvinnor ), regissert av Niels Arden Oplev
2010
- 2010
- Mr. Nobody , regissert avJaco van Dormael(Belgia)
- Agora , regissert av Alejandro Amenábar ( Spania )
- Baarìa , regissert av Giuseppe Tornatore ( Italia )
- An Education , regissert av Lone Scherfig ( Storbritannia )
- Jenta som lekte med ilden ( Flickan som lekte med elden ), regissert av Daniel Alfredson ( Sverige / Danmark / Tyskland )
- The Ghost Writer , regissert av Roman Polański ( Frankrike / Tyskland / Storbritannia )
- Kick-Ass , regissert av Matthew Vaughn ( Storbritannia )
- Loose Cannons , regissert av Ferzan Özpetek ( Italia )
- Little Nicolas and His Parents ( Le petit Nicolas ), regissert av Laurent Tirard ( Frankrike )
- Soul Kitchen , regissert av Fatih Akın ( Tyskland )
- 2011
- 2012
- Hasta la vista , regissert avGeoffrey Enthoven(Belgia)
- The Artist , regissert av Michel Hazanavicius ( Frankrike )
- Barbara's Choice ( Barbara ), regissert av Christian Petzold ( Tyskland )
- Marigold Hotel ( The Best Exotic Marigold Hotel ), regissert av John Madden ( Storbritannia )
- Cesare Must Die , regissert av Paolo og Vittorio Taviani ( Italia )
- Hodejegere - Hodejegeren ( Hodejegerne ), regissert av Morten Tyldum ( Norge )
- W ciemności , regissert av Agnieszka Holland ( Polen )
- The Iron Lady , regissert av Phyllida Lloyd ( Storbritannia / Frankrike )
- Laksefiske i Jemen , regissert av Lasse Hallström ( Storbritannia )
- Shame , regissert av Steve McQueen ( Storbritannia )
- La talpa ( Tinker Tailor Soldier Spy ), regissert av Tomas Alfredson ( Storbritannia / Frankrike )
- Nesten venner - Intouchables ( Intouchables ), regissert av Olivier Nakache og Éric Toledano ( Frankrike )
- 2013
- La cage dorée , regissert avRuben Alves(Frankrike/Portugal)
- The Passenger Lovers ( Los amantes pasajeros ), regissert av Pedro Almodóvar ( Spania )
- Anna Karenina , regissert av Joe Wright ( Storbritannia )
- The Impossible ( Lo imposible ), regissert av Juan Antonio Bayona ( Spania )
- Searching for Sugar Man , regissert av Malik Bendjelloul ( Storbritannia / Sverige )
- Det beste tilbudet , regissert av Giuseppe Tornatore ( Italia )
- Love Is All You Need ( Den skaldede frisør ), regissert av Susanne Bier ( Danmark )
- Oh Boy , regissert av Jan Ole Gerster ( Tyskland )
- Kon-Tiki , regissert av Joachim Rønning og Espen Sandberg ( Norge / Danmark )
- The Deep ( Djúpið ), regissert av Baltasar Kormákur ( Island / Norge )
- Alabama Monroe - Una storia d'amore ( The Broken Circle Breakdown ), regissert av Felix Van Groeningen ( Belgia )
- 2014
- 2015
- La isla mínima , regissert avAlberto Rodríguez (Spania)
- A Pigeon Sitting on a Branch Reflects on Existence ( En duva satt på en gren och funderade på tillvaron ), regissert av Roy Andersson ( Sverige / Tyskland / Frankrike / Norge )
- Force Majeure ( Turist ), regissert av Ruben Östlund ( Sverige / Danmark / Frankrike / Norge )
- Leviathan ( Leviafan ), regissert av Andrei Zvyagincev ( Russland )
- Samba , regissert av Olivier Nakache og Éric Toledano ( Frankrike )
- Ikke gift deg med døtrene mine! ( Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? ), Regissert av Philippe de Chauveron ( Frankrike )
- The Imitation Game , regissert av Morten Tyldum ( UK / USA )
- Jordens salt ( Le sel de la terre ), regissert av Wim Wenders og Juliano Ribeiro Salgado ( Frankrike )
- Victoria , regissert av Sebastian Schipper ( Tyskland )
- White God - Symfoni for Hagen ( Fehér isten ), regissert av Kornél Mundruczó ( Ungarn / Sverige / Tyskland )
- 2016
- Ciało , regissert avMałgorzata Szumowska (Polen)
- Mr. Ove ( En man som heter Ove ), regissert av Hannes Holm ( Sverige / Norge )
- A War ( Krigen ), regissert av Tobias Lindholm ( Danmark )
- Aferim! , regissert av Radu Jude ( Romania / Bulgaria / Tsjekkia )
- Fuocoammare , regissert av Gianfranco Rosi ( Italia / Frankrike )
- Julieta , regissert av Pedro Almodóvar ( Spania )
- Mustang , regissert av Deniz Gamze Ergüven ( Frankrike / Tyskland / Tyrkia )
- Spectre , regissert av Sam Mendes ( Storbritannia )
- Gud eksisterer og bor i Brussel ( Le tout nouveau testament ), regissert av Jaco Van Dormael ( Belgia / Frankrike / Luxembourg )
- The Danish Girl , regissert av Tom Hooper ( Storbritannia )
- Eneste alt ( Zvizdan ), regissert av Dalibor Matanić ( Kroatia / Slovenia / Serbia )
- The Lobster , regissert av Yorgos Lanthimos ( Storbritannia / Irland / Hellas / Frankrike / Nederland )
- 2017
- Stefan Zweig: Farewell to Europe , regissert avMaria Schrader(Østerrike/Tyskland/Frankrike)
- Håpets andre ansikt ( Toivon tuolla puolen ), regissert av Aki Kaurismäki ( Finland )
- Fantastic Beasts and Where to Find Them ,regissert av David Yates ( Storbritannia / USA )
- Bridget Jones's Baby , regissert av Sharon Maguire ( Storbritannia )
- Kommunen ( Kollektivet ), regissert av Thomas Vinterberg ( Danmark / Sverige / Nederland )
- Frantz , regissert av François Ozon ( Frankrike / Tyskland )
- A Father, a Daughter ( Bacalaureat ), regissert av Cristian Mungiu ( Romania / Frankrike / Belgia )
- La pazza gioia , regissert av Paolo Virzì ( Italia )
- Seven Minutes After Midnight ( A Monster Calls ), regissert av Juan Antonio Bayona ( USA / Spania )
- 2018
- Call Me by Your Name (Call Me by Your Name), regissert avLuca Guadagnino(Italia/Frankrike)
- Borg McEnroe , regissert av Janus Metz ( Sverige / Danmark / Finland / Tsjekkia )
- C'est la vie - Ta det som det kommer ( Le sens de la fête ), regissert av Éric Toledano og Olivier Nakache ( Frankrike )
- Dunkirk , regissert av Christopher Nolan ( Storbritannia / Nederland / Frankrike / USA )
- Darkest Hour ,regissert av Joe Wright ( Storbritannia )
- Stalin Dead, Another One Is Made ( The Death of Stalin ), regissert av Armando Iannucci ( Frankrike / Storbritannia / Belgia )
- Beyond the Night ( Aus dem Nichts ), regissert av Fatih Akın ( Tyskland )
- Valerian and the City of a Thousand Planets ,regissert av Luc Besson ( Frankrike )
- Vittoria and Abdul ( Victoria & Abdul ), regissert av Stephen Frears ( Storbritannia )
- 2019
- Cold War (Zimna wojna), regissert avPaweł Pawlikowski(Polen/Frankrike/Storbritannia)
- 7 menn i bløt ( Le grand bain ), regissert av Gilles Lellouche ( Frankrike / Belgia )
- Fantastic Beasts - The Crimes of Grindelwald ( Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald ), regissert av David Yates ( Storbritannia / USA )
- Border - Creature di confine ( Gräns ), regissert av Ali Abbasi ( Sverige / Danmark )
- Dogman , regissert av Matteo Garrone ( Italia / Frankrike )
- Dolor y gloria , regissert av Pedro Almodóvar ( Spania )
- La favorita ( The Favorite ), regissert av Yorgos Lanthimos ( Irland / Storbritannia / USA )
- Girl , regissert av Lukas Dhont ( Belgia / Nederland )
- Happy Lazzaro , regissert av Alice Rohrwacher ( Italia / Sveits / Frankrike / Tyskland )
- Å mamma! Here We Go Again ( Mamma Mia! Here We Go Again ), regissert av Ol Parker ( USA )
- Pasient 64 - Mysteriet med den glemte øya ( Journal 64 ), regissert av Christoffer Boe ( Tyskland / Danmark )
- Parvana's Tales ( The Breadwinner ), regissert av Nora Twomey ( Canada / Luxembourg / Irland )
Merknader
- ^ European Film Academy: Award Categories , på europeanfilmacademy.org .