Taekwondo er offisielt representert ved sommer- OL bare fra den 27. utgaven som ble holdt i Sydney i 2000 .
Tidligere ble disiplinen presentert som en demonstrasjonssport, uten at det ble delt ut noen medalje både ved de olympiske leker i Seoul i 1988 og i den påfølgende utgaven i Barcelona , inkludert 8 vektmål per kjønn (senere redusert til 4).
Fra XXIX-utgaven , som allerede skjedde i judo , deles det ut 4 medaljer, noe som utvider pallen og tildeler en andre bronsemedalje ex aequo .
Oppdatert til Tokyo 2020 .
Pos | Land | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Sør-Korea | 12 | 3 | 7 | 22 |
2 | Kina | 7 | 1 | 3 | 11 |
3 | forente stater | 3 | 2 | 5 | 10 |
4 | Storbritannia | 2 | 3 | 4 | 9 |
5 | Mexico | 2 | 2 | 3 | 7 |
6 | kinesisk Taipei | 2 | 1 | 6 | 9 |
7 | Iran | 2 | 1 | 3 | 6 |
8 | Italia | 2 | 1 | 1 | 4 |
ROC | 2 | 1 | 1 | 4 | |
Serbia | 2 | 1 | 1 | 4 | |
11 | Spania | 1 | 5 | 1 | 7 |
12 | Tyrkia | 1 | 4 | 5 | 10 |
1. 3 | Hellas | 1 | 3 | 0 | 4 |
14 | Cuba | 1 | 2 | 3 | 6 |
Thailand | 1 | 2 | 3 | 6 | |
16 | Australia | 1 | 1 | 0 | 2 |
Jordan | 1 | 1 | 0 | 2 | |
18 | Kroatia | 1 | 0 | 4 | 5 |
19 | Aserbajdsjan | 1 | 0 | 2 | 3 |
Elfenbenskysten | 1 | 0 | 2 | 3 | |
21 | Argentina | 1 | 0 | 0 | 1 |
Usbekistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
23 | Frankrike | 0 | 3 | 5 | 8 |
24 | Russland | 0 | 2 | 2 | 4 |
25 | Norge | 0 | 2 | 0 | 2 |
26 | Canada | 0 | 1 | 1 | 2 |
Tyskland | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Dominikanske Rep | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Tunisia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
30 | Gabon | 0 | 1 | 0 | 1 |
Nord-Makedonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Niger | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Vietnam | 0 | 1 | 0 | 1 | |
34 | Egypt | 0 | 0 | 4 | 4 |
35 | Afghanistan | 0 | 0 | 2 | 2 |
Brasil | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Venezuela | 0 | 0 | 2 | 2 | |
38 | Colombia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Japan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Israel | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kasakhstan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nigeria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Michail Mououtsos | Gabriel Esparza | Huang Chih-hsiung |
Athen 2004 | Chu Mu-yen | Óscar Salazar | Tamer Bayoumi |
Beijing 2008 | Guillermo Pérez | Gabriel Mercedes | Rohullah Nikpai |
Chu Mu-yen | |||
London 2012 | Joel González | Lee Dae-hoon | Alexei Denisenko |
Óscar Muñoz Oviedo | |||
Rio de Janeiro 2016 | Zhao Shuai | Tawin Hanprab | Luisca Pié |
Kim Tae-hun | |||
Tokyo 2020 | Vito Dell'Aquila | Mohamed Khalil Jendoubi | Jang Jun |
Mikhail Artamonov | |||
Beste utmerkede idrettsutøver: Chu Mu-yen (1/0/1) | Best tildelt land: Spania og Mexico (1/1/0) |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Steven López | Sin Joon-sik | Hadi Saei |
Athen 2004 | Hadi Saei | Huang Chih-hsiung | Sang Myeong-seob |
Beijing 2008 | Sønnen Tae-jin | Mark López | Sung Yu-chi |
Server Tazegül | |||
London 2012 | Server Tazegül | Mohammad Bagheri Motamed | Rohullah Nikpai |
Terrence Jennings | |||
Rio de Janeiro 2016 | Ahmad Abughaush | Alexei Denisenko | Joel González |
Lee Dae-hoon | |||
Tokyo 2020 | Ulugbek Rashitov | Bradly Sinden | Hakan Reçber |
Zhao Shuai | |||
Mest premierte idrettsutøver: Hadi Saei og Servet Tazegül (1/0/1) | Best tildelt land: Sør-Korea (1/1/2) |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Ángel Matos | Faissal Ebnoutalib | Víctor Estrada |
Athen 2004 | Steven López | Bahri Tanrıkulu | Yousef Karami |
Beijing 2008 | Hadi Saei | Mauro Sarmiento | Steven López |
Zhu Guo | |||
London 2012 | Sebastián Crismanich | Nicolás García | Mauro Sarmiento |
Lutalo Muhammad | |||
Rio de Janeiro 2016 | Cheick Sallah Cissé | Lutalo Muhammad | Oussama Oueslati |
Milad Beigi | |||
Tokyo 2020 | Maksim Chramcov | Saleh Al-Sharabaty | Toni Kanaet |
Seif Eissa | |||
Beste utmerkede idrettsutøver: Steven López (1/0/1) | Best tildelt land: Iran og USA (1/0/1) |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Kim Kyong-hun | Daniel Trenton | Pascal Gentil |
Athen 2004 | Moon Dae-sung | Alexandros Nikolaidis | Pascal Gentil |
Beijing 2008 | Cha Dong-min | Alexandros Nikolaidis | Arman Chilmanov |
Chika Chukwumerije | |||
London 2012 | Carlo Molfetta | Anthony Obama | Robelis Despaigne |
Liu Xiaobo | |||
Rio de Janeiro 2016 | Radik Isaev | Abdoulrazak Issoufou | Maicon de Andrade |
Cha Dong-min | |||
Tokyo 2020 | Vladislav Larin | Dejan Georgievski | I Kyo-don |
Rafael Alba | |||
Beste utmerkede idrettsutøver: Cha Dong-min (1/0/1) | Best tildelt land: Sør-Korea (3/0/2) |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Lauren Burns | Urbia Meléndez | Chi Shu-ju |
Athen 2004 | Chen Shih-hsin | Yanelis Labrada | Yaowapa Boorapolchai |
Beijing 2008 | Wu Jingyu | Buttree Puedpong | Daynellis Montejo |
Dalia Contreras | |||
London 2012 | Wu Jingyu | Brigitte Yagüe | Chanatip Sonkham |
Lucija Zaninović | |||
Rio de Janeiro 2016 | Kim So-hui | Tijana Bogdanović | Patimat Abakarova |
Panipak Wongpattanakit | |||
Tokyo 2020 | Panipak Wongpattanakit | Adriana Cerezo-Iglesias | Tijana Bogdanović |
Avishag Semberg | |||
Beste utmerkede idrettsutøver: Wu Jingyu (2/0/0) | Best tildelt land: Kina (2/0/0) |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Jung Jae-eun | Trần Hiếu Ngân | Hamide Bıkçın Tosun |
Athen 2004 | Jang Ji-won | Nia Abdallah | Iridia Salazar |
Beijing 2008 | Lim Su-jeong | Azize Tanrıkulu | Diana López |
Martina Zubčić | |||
London 2012 | Jade Jones | Hou Yuzhuo | Marlène Harnois |
Tseng Li-cheng | |||
Rio de Janeiro 2016 | Jade Jones | Eva Calvo Gómez | Hedaya Malak |
Kimia Alizadeh | |||
Tokyo 2020 | Anastasija Zolotic | Tatiana Kudašova | Lo Chia-ling |
Hatice Kübra İlgün | |||
Beste utmerkede idrettsutøver: Jade Jones (2/0/0) | Best tildelt land: Sør-Korea (3/0/0) |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Lee Sun-hee | Trude Gundersen | Yoriko Okamoto |
Athen 2004 | Luo Wei | Elisavet Mystakidou | Hwang Kyung-seon |
Beijing 2008 | Hwang Kyung-seon | Karine Sergerie | Gwladys Épangue |
Sandra Šarić | |||
London 2012 | Hwang Kyung-seon | Nur Tatar | Paige McPherson |
Helena Fromm | |||
Rio de Janeiro 2016 | Å, Hye-ri | Hei Niaré | Ruth Gbagbi |
Nur Tatar | |||
Tokyo 2020 | Matea Jelić | Lauren Williams | Ruth Gbagbi |
Hedaya Wahba | |||
Beste utmerkede idrettsutøver: Hwang Kyung-seon (2/0/1) | Best tildelt land: Sør-Korea (4/0/1) |
Utgave | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Chen Zhong | Natalia Ivanova | Dominique Bosshart |
Athen 2004 | Chen Zhong | Myriam Baverel | Adriana Carmona |
Beijing 2008 | María del Rosario Espinoza | Nina Solheim | Natalia Falavigna |
Sarah Stevenson | |||
London 2012 | Milica Mandić | Anne-Caroline Graffe | Anastasija Baryšnikova |
María del Rosario Espinoza | |||
Rio de Janeiro 2016 | Zheng Shuyin | María del Rosario Espinoza | Bianca Walkden |
Jackie Galloway | |||
Tokyo 2020 | Milica Mandić | Lee Da-bin | Bianca Walkden |
Althéa Laurin | |||
Beste utmerkede idrettsutøver: Chen Zhong (2/0/0) | Best tildelt land: Kina (3/0/0) |