Pavé-klassikere

Pavé -klassikerne , også kalt flamske klassikere eller til og med klassikere i nord , er landeveissykkelritt som arrangeres hver vår mellom Flandern (i Belgia ) og Nord- Frankrike , preget av tilstedeværelsen av mange seksjoner pavé , ofte, også fra ugunstig vær forhold. [1]

De tre store klassikerne

De tre viktigste " klassikerne " av pavé er, i utviklingsrekkefølge:

Disse tre forsøkene utgjør, sammen med de påfølgende ardennerklassikerne , den såkalte Northern Campaign .

Kalender

Den flamske klassikersesongen begynner den siste lørdagen i februar med Omloop Het Nieuwsblad , etterfulgt neste dag av Kuurne-Bruxelles-Kuurne og påfølgende onsdag av Le Samyn . I midten av mars er det planlagt Nokere Koerse på onsdag, Bredene Koksijde Classic på fredag ​​og Grand Prix de Denain på søndag .

Vi kommer så til den såkalte "Flamske sykkeluken" ( Vlaamse Wielerweek ), som på 12 dager presenterer fem løp: nest siste onsdag i mars, Driedaagse Brugge-De Panne (første tredagers etapperitt, som har blitt en klassiker siden 2018 en dag egnet for sprintere), på fredagen etter E3 BinckBank Classic , også kalt "lille tur til Flandern", på søndag Ghent-Wevelgem , klassisk egnet for raske hjul, mens den siste onsdagen Dwars-døren Vlaanderen , for deretter å avslutte med Tour of Flanders den første søndagen i april. De to siste klassikerne av brosteinen er derfor Scheldeprijs påfølgende onsdag , egnet for sprintere, og Paris-Roubaix den andre søndagen i april .

Alt for totalt 13 tester.

Statistikk

Syklistene som har klart å vinne alle de tre store pavéklassikerne er Tom Boonen , Eddy Merckx , Rik Van Looy , Peter Sagan , Raymond Impanis , Walter Godefroot , Jan Raas , Eric Vanderaerden og Noël Foré ; av disse var det bare Van Looy og Boonen som klarte å gjøre de tre testene på brosteinen samme år.

Listet nedenfor er syklistene med minst fem totale seire i brosteinsklassikerne.

Pos. Løper Gent-Wevelgem Flandern rundt Paris-Roubaix Total
1 Tom Boonen 3 3 4 10
2 Eddy Merckx 3 2 3 8
2 Rik Van Looy 3 2 3 8
4 Johan Museeuw 0 3 3 6
4 Fabian Cancellara 0 3 3 6
6 Roger De Vlaeminck 0 1 4 5
6 Peter Sagan 3 1 1 5

Vinnerliste

År Gent-Wevelgem Flandern rundt Paris-Roubaix
1896 Josef Fischer
1897 Maurice Garin
1898 Maurice Garin
1899 Albert Champion
1900 Émile Bouhours
1901 Lucien Lesna
1902 Lucien Lesna
1903 Hippolyte Aucouturier
1904 Hippolyte Aucouturier
1905 Louis Trousselier
1906 Henri Cornet
1907 Georges Passerieu
1908 Cyrille Van Hauwaert
1909 Octave Lapize
1910 Octave Lapize
1911 Octave Lapize
1912 Charles Crupelandt
1913 Paul Deman François Faber
1914 Marcel Buysse Charles Crupelandt
1915 ND ND
1916 ND ND
1917 ND ND
1918 ND ND
1919 Henri Van Lerberghe Henri Pélissier
1920 Jules Van Hevel Paul Deman
1921 René Vermandel Henri Pélissier
1922 Léon Devos Albert Dejonghe
1923 Heiri Suter Heiri Suter
1924 Gérard Debaets Jules Van Hevel
1925 Julien Delbecque Félix Sellier
1926 Denis Verschueren Julien Delbecque
1927 Gérard Debaets Georges Ronnse
1928 Jan Mertens André Leducq
1929 Joseph Dervaes Charles Meunier
1930 Frans Bonduel Julien Vervaecke
1931 Romain Gijssels Gaston Rebry
1932 Romain Gijssels Romain Gijssels
1933 Alfons Schepers Sylvère Maes
1934 Gustave Van Belle Gaston Rebry Gaston Rebry
1935 Albert Depreitre Louis Duerloo Gaston Rebry
1936 Robert Van Eenaeme Louis Hardiquest Georges Speicher
1937 Robert Van Eenaeme Michel D'Hooghe Jules Rossi
1938 Hubert Godart Edgard De Caluwé Lucien Storme
1939 André Declerck Karel Kaers Émile Masson jr.
1940 ND Achiel Buysse ND
1941 ND Achiel Buysse ND
1942 ND Briek Schotte ND
1943 ND Achiel Buysse Marcel Kint
1944 ND Rik Van Steenbergen Maurice Desimpelaere
1945 Robert Van Eenaeme Sylvain Grysolle Paul Maye
1946 Ernest Sterckx Rik Van Steenbergen Georges Claes
1947 Maurice Desimpelaere Emiel Faignaert Georges Claes
1948 Valère Ollivier Briek Schotte Rik Van Steenbergen
1949 Marcel Kint Fiorenzo Magni André Mahé og Serse Coppi
1950 Briek Schotte Fiorenzo Magni Fausto Coppi
1951 André Rosseel Fiorenzo Magni Antonio Bevilacqua
1952 Raymond Impanis Roger Decock Rik Van Steenbergen
1953 Raymond Impanis Wim van Est Germain Derycke
1954 Rolf Graf Raymond Impanis Raymond Impanis
1955 Briek Schotte Louison Bobet Jean Forestier
1956 Rik Van Looy Jean Forestier Louison Bobet
1957 Rik Van Looy Fred De Bruyne Fred De Bruyne
1958 Noël Foré Germain Derycke Léon Van Daele
1959 Léon Van Daele Rik Van Looy Noël Foré
1960 Frans Aerenhouts Arthur Decabooter Pino Cerami
1961 Frans Aerenhouts Tom Simpson Rik Van Looy
1962 Rik Van Looy Rik Van Looy Rik Van Looy
1963 Benoni Beheyt Noël Foré Emile Daems
1964 Jacques Anquetil Rudi Altig Peter Post
1965 Noël De Pauw Jo de Roo Rik Van Looy
1966 Herman Van Springel Edward Sels Felice Gimondi
1967 Eddy Merckx Dino Zandegù Jan Janssen
1968 Walter Godefroot Walter Godefroot Eddy Merckx
1969 Willy Vekemans Eddy Merckx Walter Godefroot
1970 Eddy Merckx Eric Leman Eddy Merckx
1971 Georges Pintens Evert Dolman Roger Rosiers
1972 Roger Swerts Eric Leman Roger De Vlaeminck
1973 Eddy Merckx Eric Leman Eddy Merckx
1974 Barry Hoban Cees Bal Roger De Vlaeminck
1975 Freddy Maertens Eddy Merckx Roger De Vlaeminck
1976 Freddy Maertens Walter Planckaert Marc Demeyer
1977 Bernard Hinault Roger De Vlaeminck Roger De Vlaeminck
1978 Ferdi Van Den Haute Walter Godefroot Francesco Moser
1979 Francesco Moser Jan Raas Francesco Moser
1980 Henk Lubberding Michel Pollentier Francesco Moser
1981 Jan Raas Hennie Kuiper Bernard Hinault
1982 Frank Hoste René Martens Jan Raas
1983 Leo van Vliet Jan Raas Hennie Kuiper
1984 Guido Bontempi Johan Lammerts Seán Kelly
1985 Eric Vanderaerden Eric Vanderaerden Marc Madiot
1986 Guido Bontempi Adrie van der Poel Seán Kelly
1987 Teun van Vliet Claude Criquielion Eric Vanderaerden
1988 Seán Kelly Eddy Planckaert Dirk Demol
1989 Gerrit Solleveld Edwig Van Hooydonck Jean-Marie Wampers
1990 Herman Frison Moreno Argentin Eddy Planckaert
1991 Djamolidine Abdoujaparov Edwig Van Hooydonck Marc Madiot
1992 Mario Cipollini Jacky Durand Gilbert Duclos-Lassalle
1993 Mario Cipollini Johan Museeuw Gilbert Duclos-Lassalle
1994 Wilfried Peeters Gianni Bugno Andrei Tchmil
1995 Lars Michaelsen Johan Museeuw Franco Ballerini
1996 Tom Steels Michele Bartoli Johan Museeuw
1997 Philippe Gaumont Rolf Sørensen Frédéric Guesdon
1998 Frank Vandenbroucke Johan Museeuw Franco Ballerini
1999 Tom Steels Peter Van Petegem Andrea Tafi
2000 Geert Van Bondt Andrei Tchmil Johan Museeuw
2001 George Hincapie Gianluca Bortolami Servais Knaven
2002 Mario Cipollini Andrea Tafi Johan Museeuw
2003 Andreas Klier Peter Van Petegem Peter Van Petegem
2004 Tom Boonen Steffen Wesemann Magnus Bäckstedt
2005 Nico Mattan Tom Boonen Tom Boonen
2006 Thor Hushovd Tom Boonen Fabian Cancellara
2007 Marcus Burghardt Alessandro Ballan Stuart O'Grady
2008 Óscar Freire Stijn Devolder Tom Boonen
2009 Edvald Boasson Hagen Stijn Devolder Tom Boonen
2010 Bernhard Eisel Fabian Cancellara Fabian Cancellara
2011 Tom Boonen Nick Nuyens Johan Vansummeren
2012 Tom Boonen Tom Boonen Tom Boonen
2013 Peter Sagan Fabian Cancellara Fabian Cancellara
2014 John Degenkolb Fabian Cancellara Niki Terpstra
2015 Luca Paolini Alexander Kristoff John Degenkolb
2016 Peter Sagan Peter Sagan Mathew Hayman
2017 Greg Van Avermaet Philippe Gilbert Greg Van Avermaet
2018 Peter Sagan Niki Terpstra Peter Sagan
2019 Alexander Kristoff Alberto Bettiol Philippe Gilbert
2020 Mads Pedersen Mathieu van der Poel ND
2021 Wout Van Aert Kasper Asgreen Sonny Colbrelli

Merknader

  1. ^ ( FR ) Et voilà les flandriennes , Cyclism'Actu, 25. februar 2011. Hentet 8. april 2015 .

Relaterte elementer